پنج قدم تا آشپزخانه‌ای رنگی‌تر/ ایده‌هایی کوچک و ساده برای آشپزخانه

در طراحی و چیدمان آشپزخانه، علاوه بر زیبایی و چشم‌نواز بودن اجزای آن باید به کاربردی بودن چیدمان نیز توجه کرد. اما بیایید طوری دیگر به قضیه نگاه کنیم. آشپزخانه، قلب خانه است. محلی برای پخت و پز، دورهمی‌های کوچک خانوادگی هنگام صرف غذا و حتی سرک کشیدن‌های شبانه به یخچال. همه‌ی این‌ها آشپزخانه را تبدیل به مکان پر رفت و آمدی می‌کند که می‌توان با چند ایده‌ی کوچک و اجرایی آشپزخانه را به خاص‌ترین قسمت خانه نیز تبدیل کرد.

 

یک. چای‌بار طراحی کنید!
چای، نوشیدنی جدا نشدنیِ ما ایرانی‌هاست. به جز چای، قهوه‌ی دمی و فوری هم در هر خانه‌ای طرفدار دارد. می‌توانید قسمتی از آشپزخانه را که به چای‌ساز و یا دستگاه‌های قهوه‌ساز اختصاص داده‌اید با کمی ذوق و سلیقه تبدیل به ایستگاه چای و قهوه کنید.

6a45db19019db6251bd3d2d459e35188

 

دو. تابلو بسازید!

اگر آشپزخانه‌‌تان نسبتا بزرگ است و تمام فضاهای آن با کابینت پر نشده، بد نیست فکری هم به حال دیوارها بکنید. همه‌ی ما دستورهای آشپزی‌ قدیمی‌ای داریم که لای کتاب آشپزی‌مان جا مانده. مثلا دستور پخت کیکی که از مادربزرگ به دستمان رسیده و فوت و فن‌های کیک‌پزی مادربزرگ در آن نوشته شده. می‌خواهیم  از این لذت نوستالژیک، لذت بصری هم ببریم و برایش قاب درست کنیم. حتی می‌توانیم قاب‌ها را کنار وسایل پخت و پز کیک بگذاریم. با این کار هم نوشته‌ها سالم می‌مانند و هم تابلویی داریم که نظیرش را در هیچ‌کجای دنیا نمی‌توان پیدا کرد!

1b9d0eb01000a2ab6e2496032bcb5b59

 

سه. از در بطری‌های شیشه‌ای نوشابه غافل نشوید!

حتی روی در یخچال یک آشپزخانه‌ی رنگی هم می‌تواند محلی برای معاشرت اعضای خانواده باشد. جایی که مادر خانواده برای پسر کوچک خانواده یادداشتی می‌نویسد مثلِ:
“من رفتم بازار. شاید دیر برسم. غذا تو یخچاله. فقط گرمش کن و مواظب خونه باش تا بیام.
مامان دوسِت داره:) ”
پس نیاز به مگنت داریم و چه چیزی بهتر از کمی خلاقیت و در بطری‌های شیشه‎‌ای نوشابه؟ حتی می‌‌توان با آن‌ها آویز درست کرد. به شرطی که در ارتفاع مناسبی نصب شوند تا خطر بریدن دست کسی را تهدید نکند.

d5ce708aa0df12f5597f18c8d31a8098

 

چهار. سبزی‌کاری کنید!

به گلدان کوچکی از جعفری و تره یا ریحان فکر کنید که به آشپزخانه‌تان طراوت و تازگی می‌بخشد. بذر مرغوب، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزارهای کاشت سبزی در آپارتمان هستند. پیشنهاد ما این است که از یک متخصص در این زمینه، راهنمایی بخواهید و یا حتی خودتان کمی ریسک کنید و روش کاشت سبزی دلخواهتان را سرچ کنید و با خلاقیت و آزمون و خطای خودتان جلو بروید. حتی برای انتخاب گلدان هم پیشنهاد می‌کنیم فقط کمی به دور و برتان نگاه کنید.

d35c552c18c6ab2b030366ec1187ebf1

 

پنج. لباس کار طراحی کنید!

برای رفتن به هر مکانی باید لباس مخصوص آن‌جا را پوشید. چه یک مهمانی رسمی باشد و چه یک کارگاه کوچک تولیدی. اما وقتی نوبت آشپزخانه می‌شود، کم‌تر کسی به فکر پیشبند است، مگر موقع سرخ کردن سیب‌زمینی و تفت دادن پیاز! اما با چند ایده‌ی ساده در دوختن ساده‌ترین لباس کار دنیا، حتی می‌توان بقیه‌ی اعضای آشپزخانه را به آشپزی ترغیب کرد و هم این‌که یک آشپزخانه‌ی رنگی با حضور یک آشپز رنگی‌ست که کامل می‌شود. فقط در دوخت و طراحی پیشبند دقت کنید که به اندازه‌ی کافی بلند باشد و یک جیب تقریبا بزرگ روی پیشبند، خیلی وقت‌ها به کارتان می‌آید. حتی می‌توانید با اضافه‌ی پارچه‌ای که برای پیشبند در نظر گرفته‌اید، یک جفت دستکش یا دستگیره هم بدوزید.

adjustable-apron-4-425_large

2 thoughts on “پنج قدم تا آشپزخانه‌ای رنگی‌تر/ ایده‌هایی کوچک و ساده برای آشپزخانه

  1. زهرا says:

    عالی وبا سایقه هستن ایده هاتون مخصوصا اون کافی بارکه خیلی جالب بود و منو به فکر تهیش انداخت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *