اتاق نشیمن من کوچک است!/ پنج راهکار برای دلبازتر نشان دادن اتاق نشیمن

امروزه برای بیشتر ما که در واحدهای آپارتمانی زندگی می‌کنیم، محدودیت در فضای قسمت‌های مختلف خانه، می‌تواند آزاردهنده باشد. درواقع خانم‌ها دوست دارند تا فضای کافی برای چیدمان دلخواهشان با وسایل دلخواهشان را داشته باشند تا در خانه احساس آرامش بیشتری داشته باشند. یکی از بخش‌های مهم خانه، اتاق نشیمن است. قسمتی که برای جمع‌های خانوادگی، تماشای تلویزیون و دورهمی‌های کوچک استفاده می‌شود. اما چه راهکارهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق نشیمن وجود دارد؟ بدون آن‌که کارکرد آن فدای چیدمان اتاق شود. با ما همراه باشید.

 

یک) جای دنج را فراموش کنید!
اتاق نشمین قسمت دنج و خودمانی‌تر خانه است. اما برای بزرگ‌تر نشان دادن آن بهتر است به جای استفاده از یک دست مبلِ کامل ( به خصوص‌ مدل‌های L مانند که به فضا گوشه می‌دهند) از ترکیب مبل و صندلی‌های مختلف استفاده کنید. می‌توانید از یک کاناپه‌ی دو نفره به همراه چند صندلی و یک مبل راحتی یک نفره استفاده کنید که در کنار هم قرار گرفته‌اند. هم‌چنین می‌توانید از بالشتک‌های رنگارنگ در گوشه و کنار مبل و صندلی‌ها استفاده کنید. برای انتخاب صندلی و مبل دقت کنید که دسته‌های آن باریک باشند تا فضای زیادی را به خود اختصاص ندهند. درواقع مجبور هستید کمی از دنج و راحت بودن فضا را از آن بگیرید اما بعد با ترکیب و چیدمان اتاق، حس راحتی را به آن برگردانید.

1

دو) معماری فضا را گسترش دهید.

به اتاق نشیمن خود نگاهی دوباره بیندازید. خود فضا به شما سرنخ‌هایی خواهد داد. مثلا ممکن است گوشه‌ یا کُنجی داشته باشید و بتوانید آن فضا را با یک سازه‌ی چوبی شبیه به نیمکت یا میز، بازسازی کنید. اگر سقف طاق‌دار یا شومینه دارید، می‌توانید روی آیتم‌های تزئینی حساب کنید. مثلا از یک لوستر چشم نواز برای سقف استفاده کنید و آثار هنری مختلف را بالای شومینه جای دهید. حتی می‌توانید در انتخاب پارچه برای پرده، از پارچه‌های پر نقش‌تر و لطیف‌تر استفاده کنید. در این زمینه می‌توانید از یک کارشناس معماری و طراحی داخلی نیز کمک بگیرید.

2

سه) ارتفاع را بلندتر و بلندتر نشان دهید.

اگر بر ارتفاع دیوارها تمرکز کنید، فضای محیطی که در اختیار دارید بزرگ‌تر به چشم خواهد آمد. دیوار را با اشیای تزئینی مختلف شلوغ نکنید. می‌توانید از تابلوهای هنری و یا قاب عکس استفاده کنید. قاب‌ها را طوری روی دیوار نصب کنید که به شکل یک گروه و مجموعه به صورت طولی، روی دیوار قرار بگیرند و تا جای ممکن بالای دیوار نصب شوند. هم‌چنین استفاده از پنجره‌های قدی و یا درست کردن فضایی برای دور قاب پنجره، می‌تواند به بلندتر نشان دادن دیوارها کمک کند.

3

چهار) به اتاق لایه و بُعد ببخشید!

با توجه به محیطی که در اختیار دارید باید فضاسازی کنید تا بیش‌ترین استفاده‌ی ممکن را بشود از فضا کرد. مثلا از یک میز کنسول استفاده کنید و زیر آن دو صندلی کوچک برای نشستن جای دهید. تعدادی بالشتک و کوسن بزرگ تهیه کنید که بشود روی آن‌ها نشست. یک کتابخانه‌ی کوچک در گوشه‌ی اتاق بگذارید و اجازه دهید تعدادی کتاب و وسایل تزئینی در آن قرار گیرند. اگر پایین کتابخانه‌تان کمد دارد، از آن فضا می‌توانید برای نگهداری ظروف لوکس خود استفاده کنید.

Puma

 

پنج) همه‌چیز را به هم مربوط کنید!

اغلب اتاق نشیمندر ارتباط با اتاق غذاخوری، محیط ورودی خانه و اتاق کار و حتی آشپزخانه است. برای نشان دادن هماهنگی بین این فضاها، بهتر است از یک پالت رنگی یکسان استفاده کنید که این فضاها را مرتبط به یکدیگر نشان دهند. حالتی که انگار تمام این اتاق‌ها در ادامه و مکمل هم هستند. هم‌چنین به جزئیات نیز توجه کنید. مثلا فرش اتاق نشیمن با فرش اتاق پذیرایی هماهنگ است یا خیر؟ کوسن‌ها چطور؟ وقتی فضاها با هم هماهنگ باشند، محیط خانه منسجم‌تر به نظر می‌رسد و این به دلبازتر نشان دادن فضا کمک می‌کند.

5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *