وقت خانه‌تکانی آشپزخانه است!/ ایده‌هایی برای نظم دادن به آشپزخانه

تفاوتی ندارد. چه آشپزخانه‌تان بزرگ و دلباز باشد و چه کوچک و جمع‌و‌جور، باید محیطی منظم و سامان یافته داشته باشید. شلوغی و درهمی آشپزخانه، نظم فکری و زمان را از شما می‌گیرد و به جایش سردرگمی و خستگی عایدتان می‌شود. چیزی که می‌تواند تمام عملکرد روزانه‌ی شما را تحت‌الشعاع قرار دهد. در مطلب امروز، ایده‌هایی آسان برای نظم دادن به آشپزخانه را با هم بررسی می‌کنیم.

 

ایده‌ی اول) اگر کتاب‌های آشپزی‌تان را در آشپزخانه نگهداری می‌کنید، آن‌ها را روی طبقه‌ای کنار هم بچینید. به شرطی که مراقب باشید رطوبت یا چربی، به آن‌ها آسیبی وارد نکند.

books-row_300

ایده‎ی دوم) پیشبندها و دستگیره‌های آشپزخانه را می‌توانید کنار هم با گیره، روی قسمتی از دیوار آویزان کنید.

ایده‌ی سوم) ظرف‌هایتان را برحسب میزان استفاده‌تان از آن‌ها مرتب کنید. مثلا بشقاب‌های دم دستی را کنار هم در طبقه‌های پایین کابینت قرار دهید، ظرف‌ها و بشقاب‌هایی که از آن‌ها کم‌تر استفاده می‌کنید را در طبقه‌های بالای کابینت بگذارید.

ایده‌ی چهارم) یکی از کابینت‌های نزدیک اجاق‌گاز را به قابلمه‌ها و ظروف پخت و پز قرار دهید و ضروری‌ها و دم‌دستی‌ها را کنار هم در آن بچینید.

ایده‌ی پنجم) پلاستیک‌ها، فویل و سلفون و اقلامی از این دست را کنار هم در یک کشو، نزدیک به یخچال و فریزر قرار دهید تا کارتان برای سر و سامان دادن به غذاها و خوراکی‌هایی که باید بسته‌بندی شوند، آسان شود.

food-storage_gal

ایده‌ی ششم) ظرف‌های پلاستیکی را بر حسب اندازه درون هم جا دهید و درهایشان را کنار هم به صورت عمودی، در یکی از کشوها جا دهید.
ایده‌ی هفتم) بعضی ظرف‌ها را خوب است که در معرض دید قرار دهید. مثلا ظروف چینی و آنتیک. یا حتی بعضی اقلام خوراکی، مثل پاستا، که اگر در کابینت یا طبقه‌ای روباز یا با در شیشه‌ای قرار گیرند، می‌توانند در چیدمان آشپزخانه‌تان جنبه‌ی تزئینی هم داشته باشند. و البته شما را مجبور خواهد کرد که هر چند روز یک‌بار گردگیری و تمیزشان کنید!

kitchen-appliances_300

 

ایده‌ی هشتم) یک قسمت کوچک در آشپزخانه را به فرزندانتان اختصاص دهید و خوراکی و شکلات‌های مربوط به آن‌ها را آن‌جا بگذارید و به آن‌ها اطلاع قسمت مربوط به آن‌ها در آشپزخانه این‌جاست:)

steel-basket_300

ایده‌ی نهم) از در کمدهای قدی غافل نشوید. اگر مابین در و داخل کمد فضای خالی وجود دارد، با نصب چند گیره و یا طبقه‌ی با عرض کم، می‌توانید ادویه‌ها و قوطی‌های کوچک را بچینید.

ایده‌ی دهم) راه دیگر برای استفاده‌ی بهینه از فضا این است که اگر آشپزخانه‌تان این امکان را به شما می‌دهد، تعدادی از قابلمه‌ها و یا ماهیتابه‌های دم دستی را به دیوار آویزان کنید.

One thought on “وقت خانه‌تکانی آشپزخانه است!/ ایده‌هایی برای نظم دادن به آشپزخانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *