آداب چیدن میز شام/ حرفه‌ای پذیرایی کنید!

چیدن میز شام، همیشه قدم آخر و عجله‌ای در آماده کردن مقدمات مهمانی، قبل از ورود مهمان‌هاست. اما همین میز شام کوچک که چیدنش چند دقیقه بیش‌تر زمان نمی‌برد، بر حسب نوع مهمانی و رسمی بودن محیط، اگر درست و طبق قاعده چیده شود، تاثیر زیادی بر کیفیت میزبانی شما خواهد گذاشت. در مطلب امروز، با هم قواعد چیدن میز غذا در محیط‌های صمیمی، رسمی و بسیار رسمی را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 

قواعد چیدن میز غذا در یک محیط صمیمی و ساده)

بشقاب غذاخوری را در مرکزیت و روبه‌روی صندلی قرار دهید. بقیه‌ی اجزا باید در کنار بشقاب قرار بگیرند. چنگال را در سمت چپ بشقاب قرار دهید. جای قاشق و کارد، سمت راست بشقاب است. کارد را طوری کنار بشقاب قرار دهید که لبه‌ی تیز آن به سمت بشقاب باشد. سپس قاشق را سمت راست کارد بگذارید. جای لیوان، دقیقا بالای کارد است. اگر می‌خواهید از دستمال استفاده کنید، می‌توانید آن را تا کنید و زیر چنگال بگذارید و یا روی بشقاب قرار دهید. حالا میز شما، آماده است.

 thcb64392a02_13_3b

قواعد چیدن میز غذا در یک محیط نسبتا رسمی)

مراحل قبلی را پیاده‌سازی و اجرا کنید. این‌بار فقط کمی جزئیات به میز اضافه خواهد شد. اگر سالاد سرو می‌کنید، چنگال مربوط به سالاد سمت چپ چنگال غذاخوری قرار می‌گیرد. اگر سالاد سرو نمی‌کنید، چنگال مربوط به آن را بردارید یا آن را سمت راست چنگال غذاخوری بگذارید، تا از آن برای سرو دسر استفاده شود. اگر سوپ سرو می‌کنید، کاسه‌ی سوپ‌خوری را درون بشقاب قرار دهید و قاشق سوپ‌خوری را سمت راست قاشق غذاخوری بگذارید. بشقاب نان، سالاد و کره، در سمت چپ چنگال‌ها قرار می‌گیرند. اگر از کره سر میز غذا استفاده می‌کنید، آن را بالا، سمت چپ چنگال قرار دهید و یک کارد مخصوص پخش کردن کره روی نان، در بشقاب بگذارید. فنجان و نعلبکی، بالا و سمت راست قاشق‌ها قرار می‌گیرند. اگر از لیوان استفاده می‌کنید آن را سمت چپ فنجان قرار دهید.

thcb64392a02_13_2b

قواعد چیدن میز غذا در یک محیط رسمی)

مراحل قبلی را اجرا کنید. فقط چند نکته‌ی کوچک! سعی کنید از ظروف شیک و سفید استفاده کنید. طرح‌های شلوغ و رنگارنگ، مناسب چنین فضایی نیست. ممکن است لیوان‌های مختلفی برای نوشیدنی‌های مختلف بخواهید استفاده کنید که جای همه‌ی آن‌ها بالا، سمت چپ قاشق‌ها است. برای شکیل‌تر شدن میز، می‌توانید از یک بشقاب بزرگ‌تر زیر بشقاب غذاخوری استفاده کنید.

thcb64392a02_13_1b

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *