تنگی‌نفس در آشپزخانه‌ی کوچک / راهکارهایی برای دلبازشدن آشپزخانه‌های کوچک

آشپزخانه‌ای که حکم قلب خانه‌مان را دارد، آن‌طور که باید و آن‌طور که دلمان می‌خواهد بزرگ و پرکابینت نیست. این اتفاقی‌ست که در خانه‌های آپارتمانی و کم متراژ می‌افتد. اما ناامید نشوید! ترفندها و تکنیک‌هایی برای بزرگ جلوه دادن و کاربردی کردن فضایی که در آشپزخانه در اختیار داریم، وجود دارد.

 

1

سفید را دست‌کم نگیرید!

رنگ سفید بهترین دوست یک آشپزخانه‌ی کوچک است. نور را منعکس می‌کند، به محیط وسعت می‌بخشد و فاصله‌ی بین دیوارها را بیش‌تر از مقدار واقعیش نشان می‌دهد. وقتی از این رنگ برای دیوارها، کابینت‌ها، سطوح و کانتر و کف استفاده می‌کنید در آشپزخانه محیطی بی‌حد و مرز ایجاد می‌کنید.از  تونالیته‌های مختلف سفید استفاده کنید و آن‌ها را با هم ترکیب کنید.

 

13

دستی به سر و روی کابینت‌ها بکشید!

یکی از راه‌های بزرگ‌تر جلوه دادن آشپزخانه، این است که در چوبی بعضی از کابینت‌ها، به‌خصوص کابینت‌های بالایی را حذف کنید و به جای آن از  درهای شیشه‌ای استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا موقع تماشای محیط، توجه چشم به عمق کابینت‌ها جلب شود، و وقتی کابینت‌ها پرعمق‌تر به نظر برسند، انگار دستی دیوارها را به عقب رانده باشد، احساس می‌کنید محیط وسیع‌تری در اختیار دارید. اگر نگران معلوم بودن محتویات درون کابینت‌ها هستید، می‌توانید از شیشه‌های مات استفاده کنید.

 

3

به آفتاب سلامی دوباره باید کرد!
هیچ‌چیز به اندازه‌ی نور طبیعی خورشید و آفتاب، آشپزخانه‌ی شما را دلباز نشان نخواهد داد. فرقی ندارد، چه نورگیر خوبی داشته‌ باشید و چه نداشته باشید، بهتر است از پرده‌های کرکره‌ای، ساده و مینیمال استفاده کنید. پرده‌هایی که به آسانی جمع بشوند تا بتوانید در طول روز، از آفتاب استفاده‌ی مفیدتری بکنید.

 

4

فضا آزاد کنید!
این ترفند بستگی به طراحی داخلی آشپزخانه‌ی شما دارد. شاید بتوانید کابینت‌های دیواری که مابین آشپزخانه و اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن است را حذف کنید و به جای آن از طبقه‌ها استفاده کنید. این کار چیزی به وسعت آشپزخانه‌ی شما اضافه نمی‌کند، اما باعث می‌شود تا آشپزخانه‌ی شما بزرگ‌تر به نظر برسد. چون هم نور بیش‌تری به آشپزخانه می‌رسد و هم احساس گرفتگی و تلنبارشدگی از محیط گرفته می‌شود.

 

5

یک انباری کوچک بسازید!
در آشپزخانه‌های کوچک معمولا سطوح با وسایل برقی مانند هم‌زن، چرخ‌گوشت و .. اشغال می‌شوند. راه بهتر آن است که اگر در کابینت‌ها جا ندارید، فضایی اختصاصی در گوشه‌ای از آشپزخانه، مابین کابینت‌های بالایی و پایینی، تعبیه کنید و وسایل برقی را محفوظ در آن نگهداری کنید. این کار نظم بیش‌تری به محیط می‌دهد و ازآشفتگی محیط کوچک شما، کم می‌کند.

 

14

از کف آشپزخانه غافل نشوید!
هرچند فرش‌کردن تمام آشپزخانه کار مدرن و زیبایی به نظر نمی‌رسد، اما استفاده از یک قالیچه‌ی کوچک و متناسب با ابعاد آشپزخانه، به جزئیات محیط اضافه می‌کند. اگر  قصد خرید قالیچه دارید، قالیچه‌ای را انتخاب کنید که طرح روی آن  از خطوط ساده‌ی عرضی برخوردار باشد. این‌ طرح باعث می‌شود که بعد از پهن کردن آن در آشپزخانه، چشم‌ها از یک سمت به سمت دیگر محیط کشیده شوند. ترکیب این تکنیک با رنگ‌هایی با کنتراست پایین، نتیجه‌ی قابل توجهی برای دلبازتر نشان دادن آشپزخانه خواهد داشت.

 

2 thoughts on “تنگی‌نفس در آشپزخانه‌ی کوچک / راهکارهایی برای دلبازشدن آشپزخانه‌های کوچک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *