چگونه آشپزخانه‌ای بی‌نقص داشته باشیم؟ / اشتباهات رایج در طراحی و چیدمان آشپزخانه

تا حالا چند بار متوجه این موضوع شده‌اید که اعضای خانواده و حتی مهمان‌هایتان، اتفاقی در آشپزخانه گرد هم آمده باشند؟ واقعیت این است که شما هر چقدر وقت و هزینه صرف تغییر دکوراسیون و خرید مبلمان راحت و محیطی آرامش‌بخش در اتاق پذیرایی‌تان بکنید، باز هم آشپزخانه، این اتاق کوچک و گرم، جادویی دارد که آدم‌ها را در خودش جمع می‌کند. اگر فرزند دارید، حتما شده که پشت میز نهارخوری یا کانتر آشپزخانه بنشیند و در حالی که ماجراهای مدرسه‌اش را برای شما تعریف می‌کند، مشق‌هایش را بنویسد و شما هم با یک بشقاب میوه از او پذیرائی کنید. یا سرک کشیدن‌های گاه و بی‌گاه فرزندتان، به آشپزخانه برای باز کردن در یخچال و برانداز کردن خوراکی‌ها.
پس شاید طراحی و دیزاین این قسمت از آشپزخانه، جوری که هم کاربردی و مفید باشد و هم محیطی آرامش‌بخش برای دور هم جمع شدن‌های خانوادگی، مهم و سخت باشد.
در مطلب امروز، هشت اشتباه رایج در طراحی آشپزخانه را برای شما گردآوری کرده‌ایم. همین‌طور راه‌حل‌هایش را!

 

 

اشتباه اول: استفاده از طبقه‌های زیاد!
طبقه‌ها به آشپزخانه‌ی شما ظاهری مدرن می‌دهند، علاوه بر آن همه‌چیز در دسترس به نظر می‌رسد. اما با خودتان روراست باشید. در آشپزخانه‌ای با طبقه‌های زیاد، قرار گرفتن شیشه‌ی سس نصفه یا لیوان سرامیکی‌ای که ترک خورده و به هم ریختگی روی طبقه‌ها، اجتناب ناپذیر است. هم‌چنین تمیز کردن و دستمال کشیدن طبقه‌ها زحمت زیادی خواهد داشت. به خصوص که در فضای باز قرار دارد.

kitchenmistakesopenshelving

راه‌حل: بهترین ایده‌پرداز خودتان هستید. در نظر بگیرید به چه تعداد طبقه نیاز دارید. قرار است کدام یک از سرویس‌های چینی و یا ظروف تزئینی در دید قرار بگیرند. در واقع استفاده از تعداد معقولی طبقه، تعدادی که از قبل به صورت منطقی برایش تصمیم گرفته‌اید که قرار است کدام یک از ظرف‌ها را روی آن قرار دهید و می‌توانید از پس تمیز کردن و مرتب نگه‌داشتن آن برآیید، به هیچ‌عنوان مشکلی ایجاد نخواهد کرد و به زیبایی آشپزخانه‌تان می‌افزاید.

kitchen2

اشتباه دوم: آشپزخانه‎‌ای سرتاسر استیل!
هرچند انتخاب یخچال، اجاق گاز و ماشین ظرف‌شویی استیل، به آشپزخانه ظاهری شیک و مدرن می‌دهد، اما شاید انتخاب تُستر، ماکروفر و ست ماهیتابه‌ی استیل در کنار بقیه‌ی اجزای استیل آشپزخانه، محیط گرم آشپزخانه‌تان را به فضایی سرد و بی‌روح تبدیل کند.

kitchen3

راه‌حل: نه قید استیل را بزنید و نه آشپزخانه‌تان را در لایه‌ای از استیل غرق کنید. هر غذای خوشمزه‌ای ترکیبی از مواد خوراکی مختلف است. پس برای یک طراحی خوب، شما هم دست به ترکیب بزنید. رنگ‌ها و جنس‌های مختلف را کنار هم امتحان کنید. اما اگر دلتان بیش‌تر با استیل بود، خب شاید بشود بعضی‌هاشان را توی کابینت‌ قایم کرد!

kitchen4

 

اشتباه سوم: درهایی که کامل باز نمی‌شوند!
یک نکته‌ی ریز ولی مهم هنگام طراحی کابینت‌ها و فضای یخچال. حواستان به فضایی که در کابینت و در یخچال برای باز شدن نیاز دارند، باشد. این اتفاق به خصوص ممکن است در گوشه‌های آشپزخانه بیفتد. باز نشدن کامل در یخچال، عذابی دائمی و رنج‌آور خواهد بود. هم‌چنین باز نشدن کامل درِ کابینتی که ماهیتابه‌تان در آن گیر کرده است.

12

راه‌حل: پیشگیری، بهترین درمان است. موقع طراحی آشپزخانه، روی کاغذ یک پلن(نقشه‌ی ساده آشپزخانه) بکشید و فضای تقریبی مورد نیاز برای باز شدن در هر کابینت را محاسبه کنید. باز هم شک دارید؟ متر به دست بگیرید و خودتان به سراغ آشپزخانه بروید!

kitchen6

اشتباه چهارم: پریز‌های برق، محدود و بدجا!
حدس بزنید چه اتفاقی افتاده. تمام وسایل محبوب شما در زندگی، چه گوشی موبایل و چه لوازم آشپزخانه، برای کار کردن نیاز به پریز برق دارند! و شما به چیزی بیش‌تر از دو پریز برق در آشپزخانه، احتیاج خواهید داشت.

kitchen7

راه‌حل: اضافه‌کردن چند پریز برق مخفی کار چندان سختی نیست. از یک برق‌کار باتجربه کمک بگیرید و برای مخفی ماندن سیم‌کشی، از گوشه و کنار پنهان آشپزخانه مانند کنار کابینت‌ها، کمک بگیرید.

kitchen8

اشتباه پنجم: جایی نامناسب برای سطل زباله!
در مقایسه با دقت و سلیقه‌ای که صرف کف‌پوش و بقیه‌ی اجزای آشپزخانه کرده‌اید، شاید قرار گرفتن سطل زباله جایی در دید اعضای خانواده، چندان جذاب نباشد. علاوه بر آن انتخاب سطلی با سایز نامناسب، ریسک یک آشپزخانه‌ی درهم برهم را بالا می‌برد!

kitchen9

راه‌حل: به خودتان عادت دهید که زباله‌های تر و خشک و حتی پلاستیک و شیشه را از هم تفکیک کنید. سطل زباله را جایی در دسترس اما مخفی از دید همه قرار دهید. مثلا می‌توانید یکی از کابینت‌ها یا فضای زیر سینک ظرف‌شویی را به آن اختصاص دهید.

kitchen10

 

اشتباه ششم: نوری که کافی نیست!
قبل از این‌که فکر کنید آشپزخانه‌تان کم نور یا پرنور است و از نداشتن نور طبیعی در خانه گله کنید، بهتر است بدانید که در آشپزخانه به سه نوع مختلف نور نیاز است. نوری که از بالای سر به آشپزخانه می‌تابد. که عموما لوسترها آن را تامین می‌کنند، نور نقطه‌ای که نور روی کانتر و میز آشپزخانه‌ی شما را تامین می‌کند و نوری که بر اجزا و المان‌های مهم آشپزخانه‌ی شما با تابیدنش، تاکید می‌کند. اگر شانس داشتن دو نور آخر را ندارید، احتمالا آشپزخانه‌ی شما بیش‌از حد درگیر نور فلورسنت و فضایی به نظر استریل خواهد شد.

kitchen11

راه‌حل: بسیار ساده‌ است. از انواع و رنگ‌های مختلف نور استفاده کنید. اما نه آنقدر متنوع که دچار سردرد شوید. هم‌چنین در انتخاب نوع لوستر و شکل آن دقت کنید که چطور نور را پخش می‌کند. هم‌چنین حواستان باشد که برای طول روز چه مقدار نور نیاز دارید، و بر اساس آن بررسی کنید که برای لوسترتان به یک یا دو کلید برق نیاز دارید که با هر کدام از کلیدها، نیمی از لامپ‌ها روشن شوند.

kitchen121

اشتباه هفتم: سیستم تهویه‌ی نامطبوع!
ممکن است گاهی قدم به آشپزخانه بگذارید و بویی کنار اجاق گاز شما را آزار بدهد، بویی شبیه به بوی غذایی که دو روز پیش مشغول طبخش بودید.

kitchenbacon

راه‌حل: راه‌حل در یک هود کارآمد و قوی‌ست که می‌تواند شما را از شر بوی غذاهای سرخ‌کردنی خلاص کند. اگر بودجه‌ی خرید هود و یا فضای مناسبی بالای اجاق گاز برای نصب آن ندارید، از یک فن تهویه در سقف آشپزخانه‌تان استفاده کنید.

kitchen14

 

اشتباه هشتم: نه به چیدمانی محتاطانه!
خانه‌ای خریدید و می‌دانید قرار است سال‌ها در آن زندگی کنید. پس تصمیم می‌گیرید برای طراحی آشپزخانه‌ش، چیدمانی را انتخاب کنید که رنگ غالب آن سفید است و مطمئنید ده سال دیگرهم، از مد نخواهد نیفتاد. قطعا این روش منطقی و عقلانی به نظر می‌رسد و از نتیجه‌اش راضی خواهید بود اما؛
بهتر نیست زندگی را در لحظه زندگی کنیم؟

kitchen15

راه‌حل: از رنگ‌ها نترسید. آن‌ها دوستان خوبی هستند که به آشپزخانه‌ی شما روح زندگی می‌بخشند. حتی اگر رنگ دیوارها سفید است و قصد ندارید به آن دست بزنید، در انتخاب اجزا و وسایل آشپزخانه‌ی خوش ذوق باشید. مطمئن باشید هیچ‌کس آشپزخانه‌تان را به مهدکودک و بوم نقاشی تشبیه نخواهد کرد. حتی ممکن است در دل به آشپزخانه‌ی شما حسادت کنند، اما به زبان نیاورند!

kitchen16

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *