جایگاه تزئینات در چیدمان آشپزخانه / با تزئینات چهره‌ی آشپزخانه را تغییر دهیم

همه‌ی ما بعد از چند سال زندگی در محیطی یکنواخت، به فکر تغییر در دکوراسیون و اجزای آن می‌افتیم. در واقع تنوع و تغییر برای بیش‌تر ما خوشایند است. آشپزخانه‌ی شما، قلب خانه‌ی شماست که برخلاف انتظار می‌تواند در وقت کم به یکی از آرامش‌بخش ترین قسمت‌های خانه‌ تبدیل شود. این‌بار اما تنها با چند تغییر جزئی، کم‌هزینه و سریع در جزئیات و تزئینات آن.

 

بازی با رنگ‌ها یکی از خلاقانه‎‌ترین و تاثیرگذارترین راه‌های تنوع دادن به محیط آشپزخانه‌ست.
در یک بررسی دقیق‌تر رنگ‌های موجود در آشپزخانه را به سه دسته تقسیم می‌کنیم.
یک/ رنگ‌ اصلی آشپزخانه. منظور از رنگ اصلی که معمولا رنگی از طیف رنگ‌های روشن است، رنگ دیوارها و کابینت‌هاست که به راحتی قابل تغییر نیست. این رنگ، رنگ غالب آشپزخانه‌ی شما را تشکیل می‌دهد.
دو/ رنگ مکمل. فضاهایی در آشپزخانه وجود دارد که رنگ آن با رنگ غالب آشپزخانه تفاوت می‌کند. مثلا در بیش‌تر آشپزخانه ها، رنگ فضای بالای اجاق گاز یا فرو رفتگی یکی از دیوارها با رنگ اصلی تمایز پیدا می‌کند. این رنگ هر چند به رنگ اصلی آشپزخانه نزدیک است، اما تفاوت بین این دو رنگ، کاملا مشهود به نظر می‌رسد.

gallery-wall-in-kitchen

سوم/ رنگ فرعی. رنگ فرعی را بیش‌تر از آن که بخواهید در رنگ آمیزی دیوارهای آشپزخانه بیابید، باید در وسایل آشپزخانه جست و جو کنید. مثل ماشین ظرفشویی، اجاق گاز، گلدان‌ها و ظروف روی کانتر یا ظروفی که در کابینت‌هایی با نمای شیشه‌ای نگهداری می‌شوند. با یک انتخاب هوشمندانه می‌شود برای این قسمت از آشپزخانه رنگی را انتخاب کرد که در تضاد کامل با رنگ غالب باشد. مثلا برای آشپزخانه‌ای که رنگ غالب آن سفید است، می‌توان از رنگ قرمز برای تجهیزات و وسایل آن استفاده کرد.

 

هر ایده‌ی خوبی از مرکز ثقل آشپزخانه شروع می‌شود

یک قدم عقب‌تر بایستید و به آشپزخانه‌تان نگاه کنید. در اولین نگاه به کدام قسمت آشپزخانه چشم می‌دوزید؟ نزدیک‌ترین دیوار به این قسمت، مرکز ثقل آشپزخانه‌ی شماست.
حالا با این دیوار چه می‌شود کرد؟ در گام بعدی باید بدانید که این دیوار، قرار است از بقیه‌ی دیوارهای آشپزخانه تمایز پیدا کند، خاص و برجسته باشد. می‌توانید یکی از تکنیک‌های زیر را اجرایی کنید:
یک/ برای این دیوار خاص، از کاغذ دیواری طرح‌دار استفاده کنید.
دو/ از یک تابلو یا قطعه‌ی نسبتا بزرگ هنری برای آویختن به این دیوار استفاده کنید.
سه/ در پالت رنگ‌های آشپزخانه، برای این دیوار از پررنگ‌ترین رنگِ پالت استفاده کنید.

kitchen-focal-wall

از جادوی طبقه‌ها غافل نشوید!

طبقه‌ها به آشپزخانه‌ی شما ظاهری امروزی و مدرن می‌دهند. به ویژه اگر دو مرحله‌ی قبل را عملی کرده باشید، حالا نوبت آن است که با استفاده از یک یا دو طبقه‌، آشپزخانه‌تان را بزرگ‌تر و کاربردی‌تر و هم‌زمان زیباتر به نمایش بگذارید. هر چند طبقه‌ها بیش‌تر جنبه‌ی زینتی دارند و باعث می‌شوند تا لیوان‌های لب‌پر و ظرف و ظروف قدیمی‌تر را در کابینت‌ها مخفی کنید.
برای این طبقه‌ها باید از ظروف و وسایل زینتی و مینیمال استفاده کنید. همین‌طور طبقه‌ها را باید جایی نصب کنید که ما بین دو کابینت نباشد تا فضای بالای طبقه آزاد باشد. برای تاثیرگذاری بیش‌تر با توجه به فضایی که در اختیار دارید و دیزاین بقیه‌ی قسمت‌های آشپزخانه، می‌توانید دیوار پشت طبقه‌ها را متناسب با طبقه‌ها تغییر دهید. هم‌چنین می‌توانید با لامپ‌های LED برای طبقه‌ها نورپردازی کنید.

kitchen-decorating-ideas-color

متخصص امور هنری آشپزخانه‌‌تان باشید!

به آشپزخانه‌تان مطابق روحیه‌ی خودتان شخصیت بدهید. امروزه استفاده از تابلوهای نقاشی و کلکسیون‌ها در طراحی خانه بسیار رواج یافته است. چون خاص هستند و به فضا، روح و تازگی می‌بخشند. بعضی ایده‌های اجرایی برای به راه انداختن یک گالری هنری در آشپزخانه، را برایتان گردآوری کرده‌ایم:
. کاور آلبوم‌های موسیقی
. ظرف‌های قدیمی
. قاب‌های خالی، قدیمی و عتیقه در اندازه‌ها . شکل‌های مختلف
. مجموعه‌ای از آینه‌ها
. تابلوهای نقاشی
. سبدها
و …

chalk-menu

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *